News & Results

NEWS

Check back regularly for new Rule Changes, News about the Club and how you can help.

Result

Event NameSponsorsEvent DateNum of Players   
Mens Championships 12/10 to 20/10/2019Lachlan Commodities/ Marg Hurst/ Pool MagicA-Grade Scratch WinnerShane Sallaway (2)291
A-Grade Scratch Runner upSteve Betland (+13) 293
A-Grade H’cap WinnerShane Sallaway283 nett
A-Grade H’cap Runner upJohn Betland (0) 295 nett
A-Reserve Grade: Scratch WinnerKim Herbert (10) 320
B-Grade Scratch WinnerKen Sanderson (13) 342
B-Grade Scratch Runner upBrian Everest (14)349
B-Grade H’cap WinnerKen Sanderson (13)290 nett
B-Grade H’cap Runner upBrian Everest (14) 293 nett
C-Grade Scratch WinnerRod Besgrove (23)402
C-Grade Scratch Runner upSteve Grallelis (24)404
C-Grade H’cap WinnerSteve Grallelis (23) 308 nett
C-Grade H’cap Runner upRod Besgrove (23)310 nett
Vets Scratch WinnerPeter Dawson (2) 308
Vets H’Cap WinnerKim Herbert (10)280 nett
Junior Scratch WinnerCameron McMillan (8) 335
Junior Encouragement AwardLachlan Alley (36)
Individual StrokeForbes TV & Video Repairs29-06-201959 PlayersA Div WinnerBarry Parker (13) 69 nett
A Div Runner upBrad Ashton (8) 71 nett
B Div WinnerRichard Smith (19) 70 nett on c/b
B Div Runner upDenis Culley (23)70 nett
Ball Sweep74 nett
NTP : 9thG Collits
NTP : 18thK Herbert
4BBB Stroke ChampionshipsJohn Davis Motors22-06-2019 48 PlayersScratch WinnerP Dawson/ D Bayley69 scr
Scratch Runner upS Betland/ M Collits70 scr
H’Cap WinnerK Herbert/ R Taylor66 1/2 nett
H’cap Runner upN McMillan/ B Carpenter67 nett
Ball SweepN McMillan/ B Carpenter69 nett
NTP : 9thR Nixon
NTP : 18thM Collits
4-Ball Ambrose MedleyCan-Assist8-06-2019 76 PlayersScr WinnerB Hodges, D Bayley, S Betland, J Rousell61
Handicap 1st J Grierson, C Simmons, S Sykes, J Hitchen51 3/4
Handicap 2nd J Zannes, R Webb, P Tisdell, D Rhodes 54 3/4
Handicap 3rd A Grierson, P Mitchell, I & K Garrand57 3/8
Handicap 4thM Spice, P Maher, R Besgrove, H Davidson58 1/8
Handicap 5th D Culley, B Parker, G Collits, S McAlister58 1/2
BradmanB Drabsch, B Shields, C Bratton, E Coombs64 1/8
NTP – Men : 1stG Falvey
NTP – Men : 3rdJ Grierson
NTP – Men : 9thT Callaghan
NTP – Men : 18thD Bayley
NTP – Ladies : 1st Nil
NTP – Ladies : 3rdNill
NTP – Ladies : 9thS Grierson
NTP – Ladies : 18thW Simmons
NTP - 2nd shot on 12thA Grierson
18-Hole Individual Stableford Wilf Hodges Memorial TrophyThe Hodges Family25-05-201956 PlayersA Div WinnerA Alley (14)39 pts
A Div Runner upD Rhodes (16) 37 pts on c/b
B Div WinnerG Falvey (17) 37 pts on c/b
B Div Runner upD Culley (23) 37 pts
Ball Sweep35 pts on c/b
NTP : 9thP Dawson
NTP : 18thR Smith
Individual StrokeB & C Autos11-05-201962 PlayersA Div WinnerS Sallaway (3)70 nett
A Div Runner upJ Coulthurst (13) 71 nett
B Div WinnerR Besgrove (23)71 nett
B Div Runner upA Rees (24) 73 nett on c/b
Ball Sweep74 on c/b
NTP : 9thJ Haley
NTP : 18thS Betland
Monthly MedalAdept Plumbing4-05-201970 PlayersA-Grade WinnerA Dukes (5)68 nett
A-Grade Runner up J Betland (0)71 nett
B-Grade WinnerB Borger (17) 71 nett
B-Grade Runner upT Cogswell (13) 72 nett
C-Grade WinnerB Chandler (20) 70 nett on c/b
C-Grade Runner upN Ryan (25) 70 nett
Ball Sweep73
NTP : 9thC McMillan
NTP : 18thG Webb
Stableford MedleyClub26-05-2019 8 PlayersWinnerBruce Carpenter (13)36 pts
Runner upBess Shields (22) 36 pts on c/b
Ball SweepNil
NTP : 9th Andy Cogswell
NTP : 18thBruce Carpenter
18-Hole Individual Stableford Wilf Hodges Memorial TrophyThe Hodges Family25-05-201956 PlayersA Div WinnerA Alley (14) 39 pts
A Div Runner upD Rhodes (16)37 pts on c/b
B Div WinnerG Falvey (17)37 pts on c/b
B-Div Runner upD Culley (23)37 pts
Ball Sweep35 pts on c/b
NTP : 9thP Dawson
NTP : 18thR Smith
Stableford MedleyClub12-05-2019 7 PlayersWinnerBruce Carpenter (13) 36 pts
Runner UpBarb Drabsch (26)35 pts
Ball SweepNil
NTP : 9thBarb Drabsch
NTP : 18thNil
Individual StrokeB & C Autos11-05-2019 62 PlayersA Div WinnerS Sallaway (3)70 nett
A Div Runner upJ Coulthurst (13) 71 nett
B Div WinnerR Besgrove (23)71 nett
B-Div Runner upA Rees (24)73 nett on c/b
Ball Sweep74 on c/b
NTP : 9thJ Haley
NTP : 18thS Betland
Monthly MedalAdept Plumbing4-05-201970 PlayersA-Grade WinnerA Dukes (5)68 nett
A-Grade Runner upJ Betland (0) 71 nett
B-Grade WinnerB Borger (17)71 nett
B-Grade Runner upT Cogswell (13)72 nett
C-Grade WinnerB Chandler (20)70 nett on c/b
C-Grade Runner upN Ryan (25) 70 nett
Ball Sweep73
NTP : 9thC McMillan
NTP : 18thG Webb
Mixed Foursomes Championship 2019Na27-04-201969 PlayersScr WinnerD Bayley/ B Dickens 130
Scr Runner upR Nixon/ H Davidson131 on c/b
Hcp WinnerD Bayley/ B Dickens106 nett
A Div Runner upA Grierson/ K Stirling112.25 on c/b
Ball SweepGriffith/ Fletcher, N & C Duncan, S & E Uphill, Tucker/ Tilley, Dukes/ Crosby, Nixon Davidson116 nett
NTP - Ladies : 9th K Stirling
NTP - Men : 18th M Collits
Individual 18-Hole StrokeLINX27-04-2019 69 PlayersA Div WinnerKen Sanderson (13)66 nett
A Div Runner upDavid Rhodes (16)69 nett on c/b
B Div WinnerGreg Webb (18)66 nett
B Div Runner upBruce Chandler (20)69 nett on c/b
Ball Sweep71 nett on c/b
NTP : 9thStuart French
NTP : 18thDaryl McAuliffe
Stableford MedleyNa21-04-2019 9 PlayersWinnerD Mylecharane (8)40 pts
Runner upE Coombs (23) 38 pts on c/b
Ball SweepA Tucker (38)
NTP : 9thA Tucker
NTP : 18thP Dawson
4BBB Stableford Medley –
Hawke Memorial Trophy
Hawke Family20-04-201960 PlayersWinnersS Betland/ T Howe49 pts
Runners upP Pymont/ R Smith 66 pts on c/b
Ball SweepC Kelly/ M Green (Parkes – 46), F Hanns/ L Little (46), K & S Harrold (Shelly Beach – 46), S Hayes/ S Grant (Murrumbidgee – 46), A Drane (Gosford)/ G Drane (45), A Callaghan/ G Newport (45)45 pts on c/b
NTP - Ladies : 9thE Coombs
NTP - Men : 9thA Davies
NTP - Ladies : 18thNil
NTP - Men : 18thS Sallaway
Stableford MedalClub17-03-2019 4 PlayersWinnerJulie Hurkett (18) 39 pts
Ball SweepNil
NTP : 9thBess Shields
NTP : 18thRobyn Lunn (Morisset CC)
4BBB StablefordC & D Floor Coverings16-03-201960 PlayersWinnersNicholas Ryan (29)
Adam Borger (14)
49 pts
Runners upPaul Kay (14)
Allan Rees (24)
48 pts
Ball Sweep44 points
NTP : 9thAndrew Dukes
NTP : 18thAlf Davies
Stableford MedalNa10-03-2019 8 PlayersWinnerJ Haley (19) 39 pts
Runner upB Drabsch (25) 36 pts
Ball SweepNil
NTP : 9thJ Haley
NTP : 18thNil
18-Hole Individual StablefordIan Simpson Real Estate9-03-201970 PlayersA Div WinnerEthan Gaffney (16) 40 pts on c/b
A Div Runner upJosh Coulthurst (13) 40 pts on c/b
B Div WinnerViv Russell (29) 44 pts
B Div Runner upBede Tooth (23) 42 pts
Ball Sweep38 points
NTP : 9thP Maher
NTP : 18thB Everest
Monthly MedalMichael Robinson & Co2-03-2019 78 PlayersA-Grade WinnerP Dawson (4)70 nett
A-Grade Runner upD Bayley (5)71 nett
B-Grade WinnerR Taylor (13) 69 nett
B-Grade Runner upE Gaffney (17)70 nett
C-Grade WinnerS Grallelis (23) 71 nett
C-Grade Runner upP Tisdell (24)73 nett
Ball Sweep74 on count back
NTP : 9thB Hodges
NTP : 18thJ van Opynen (Pks)
4BBB Par + Ron Barton Memorial TrophyHighland Design23-02-2019 58 PlayersWinnersA Tucker (18)/ B Thomas (14)+12
Runners upE Gaffney (18)/ B Shine (11) +11
Ball Sweep+9 on c/b
NTP : 9thS French
NTP : 18thP Duke
Stableford MedalNa3-02-2019 3 PlayersWinnerP Grayson 38 pts
Runner upNil
Ball SweepNil
NTP : 9thNil
NTP : 18thNil
Monthly MedalGrayson, Earl, French, M Haley2-02-201968 PlayersA-Grade WinnerM McGlashan (Parkes- 3)69 nett
A-Grade Runner upB Shine (11) 71 nett
B-Grade WinnerJ Coulthurst (15) 66 nett
B-Grade Runner upG Collits (18) 70 nett
C-Grade WinnerR Scott (28) 74 nett
C-Grade Runner upB Squires (21)75 nett on c/b
Ball Sweep73 on count back
NTP : 9thM McGlashan
NTP : 18thK Sanderson
Stableford MedleyNa28-01-2019 9 PlayersWinnerA Alley (18)38 pts
Runner upD Mylecharane (7)36 pts
Ball SweepL O’Connor, S Sallaway
NTP : 9thNil
NTP : 18thNil
Stableford MedleyNa27-01-2019 6 PlayersWinnerN McMillan (10)36 pts
Runner upK Sanderson (13) 33 pts
Ball SweepNil
NTP : 9thR Taylor
NTP : 18thNil
18-Hole Individual StrokeTuesday Golfers26-01-201945 PlayersA Div WinnerD Mylecharane (7)39 pts
A Div Runner upP Kay (15)38 pts
B Div WinnerS Grallelis (24) 39 pts
B Div Runner upC Barrett (20)38 pts
Ball Sweep36 points
NTP : 9thM Duff
NTP : 18thD Churchill
Stableford MedalNa13-01-2019 12 PlayersWinnerP Kay (15) 37 pts on c/b
Runner upB Drabsch (26)37 points
Ball SweepE Coombs 36 pts
NTP : 9thR Beecroft (The Grange)
NTP : 18thP Kay
18-Hole Individual StrokeRob Allen Livestock Transport12-01-201962 PlayersA Div WinnerD Bayley (6) 63 nett
A Div Runner upN Duncan (16) 65 nett
B Div WinnerS Grallelis (24) 69 nett
B Div Runner upG Falvey (17) 70 nett
Ball Sweep70 on count back
NTP : 9thS Kirkman
NTP : 18thM Haley (Hole-in-One)
VW ScrambleVolkswagen/ Callaway25-11-2018 36 PlayersWinnersS Grallelis/P Kay/S Crosby/ I Bown 55.5 Nett
SecondA Dukes/ P Maher/M Cahill/ M Spice55 ¾ Nett
ThirdA Cogswell/ B Thomas/M Watts/ P Nixon58 ¾ Nett
Best ScratchA Dukes/ P Maher/M Cahill/ M Spice62
NTP : 9thA Dukes
NTP : 18thS Grallelis
Deacon Dwyer 4BBB Stableford MedleyRod Besgrove24-11-201863 PlayersWinnersR Besgrove/B Drabsch 47 pts
Runners upF Hanns/K Herbert46 pts
Ball Sweep42 points on c/b
NTP : 9thA Dodgson (Condo)
NTP : 18thR Smith
18-Hole Stroke with ‘Medal of Medalist’Loomzy’s Fish n Fix17-11-2018 48 + 3 PlayersMedal of MedallistsPeter Nixon69 Nett
A Division WinnerC McMillan (7)67 nett on c/b
A Division Runner upS French (16) 67 nett
B Division WinnerE Gaffney (23) 69 nett
B Division Runner upM Westwood (36)70 nett
Ball Sweep72 nett on c/b
Comp : 1stP Pymont
Comp : 9thP Nixon
Nissan Classic11-11-2018
(Sunday)
A-Grade Men Scratch Winner Peter Nixon71 Forbes
A-Grade Men Scratch Runner up Steven Betland72 Forbes
A-Grade Men Handicap Winner Geoffrey Stephens69 Dubbo
A-Grade Men Handicap Runner up Graeme Howland71 on c/b Dunheved
A-Grade Men Stableford WinnerRichard Nixon37 on c/b Forbes
A-Grade Men Stableford Runner up Daryl McAuliffe37 Forbes
B-Grade Men Scratch Winner Joshua Coulthurst81 Forbes
B-Grade Men Scratch Runner up Ken Sanderson84 on c/b Forbes
B-Grade Men Handicap Winner Niel Duncan69 Forbes
B-Grade Men Handicap Runner up Stuart French70 on c/b Forbes
B-Grade Men Stableford WinnerPeter Grayson39 Forbes
B-Grade Men Stableford Runner up Walter Brown38 Cabramatta
C-Grade Men Scratch Winner Anthony Stevens89 Palm Meadows
C-Grade Men Scratch Runner up Ron Morris94 Forbes
C-Grade Men Handicap Winner Peter Sinclair72 Nelson Bay
C-Grade Men Handicap Runner up Albie Callaghan73 Forbes
C-Grade Men Stableford WinnerBruce Squires35 Forbes
C-Grade Men Stableford Runner up Bill McCrone34 Temora
Junior Scratch Winner Cameron McMillan81 Forbes
Junior Handicap WinnerKaysey Fay-Rice74 Parkes
Junior Handicap Runner upGabby Alley81 Forbes
Men Veterans Scratch WinnerLloyd Cotterill77 Forbes
Men Veterans Handicap WinnerPeter Grayson69 Forbes
Best Scratch by VisitorGraeme Howland73 Dunheved
Most Players from Same ClubCabramatta9
Ladies Scratch Winner Kerry Stirling85 Forbes
Ladies Scratch Runner upKasey Fay-Rice91 Parkes
Ladies Handicap WinnerColleen Venables69 Forbes
Ladies Handicap Runner upBarbara Drabsch73 Forbes
Ladies Stableford WinnerHeather Davidson37 Forbes
Ladies Stableford Runner upDebbie Tilley33 Forbes
Men NTP : 1st HoleDennis Roberts (Cabramatta)
Men NTP : 3rd Hole Brian Hodge (Palm Meadows)
Men NTP : 9th Hole Peter McDade (Lismore)
Men NTP : 18th Hole Kevin Flakelar (Temora)
Ladies NTP : 1st Hole NIL
Ladies NTP : 3rd Hole Jill Cripps (Forbes)
Ladies NTP : 9th Hole Gabby Alley (Forbes)
Ladies NTP : 18th Hole Beck Hurley (Condobolin)
4BBB Forbes Services Memorial Club Trophy10-11-2018
(Saturday)
Men Stableford Scratch Winner John Betland/Daryl McAuliffe40 Forbes
Men Stableford Scratch Runner upPeter Dawson/ Dan Bayley39 Forbes
Ladies Stableford Scratch Winner Sally Crosby/Kerry Stirling25 Forbes
Ladies Stableford Scratch Runner upColleen Venables/Heatehr Davidson22 Forbes
Forbes Advocate Trophy10-11-2018
(Saturday)
Men Stableford Handicap WinnerPeter Sinclair/ Keith McCulloch48 NBay
Men Stableford Handicap Runner upPhil Duke/Tim O’Malley48 Forbes
Ball Sweep43 pts on c/b
Men NTP : 1st HoleLes Little (Fbs)
Men NTP : 3rd HoleAnthony Alley (Fbs)
Men NTP : 9th HoleMichael Wood (Fbs)
Men NTP : 18th HolePaul Saunders (Georges River)
Men Long Drive : A GradeTim Burke (Parkes)
Men Long Drive : B GradeMathew Smith (Condo)
Men Long Drive : C GradeAnthony Stevens (Palm Meadows)
Ladies Stableford Handicap WinnerEnid Baker/ Julie Hurkett45 Forbes
Ladies Stableford Handicap Runner upRobin Lyell/ Kasey Fay-Rice43 Forbes
Ball Sweep43 points
Ladies NTP : 1st HoleNil
Ladies NTP : 3rd HoleEthel Coombs (Fbs)
Ladies NTP : 9th HoleHeather Davidson (Fbs)
Ladies NTP : 18th HoleKasey Fay-Rice (Pks)
Ladies Long DriveKasey Fay-Rice (Pks)
Monthly MedalJelbarts Tyrepower3-11-2018 46 PlayersA-Grade WinnerTodd Callaghan (7) 66 nett
A-Grade Runner upDigit McAuliffe (7)69 nett
B-Grade WinnerDoug Churchill (15)69 nett
B-Grade Runner upPaul Kay (16) 70 nett
C-Grade WinnerFrank Donohoe (21)70 nett
C-Grade Runner upRichard Smith (20)72 nett
Ball run down73 points
NTP : 9thT. Callaghan
NTP : 18thS. Sallaway
Men’s Individual StablefordGrayson, Earl, French & M Haley27-10 -201847 + 3 PlayersA Division WinnerP Duke (15) 40 pts on c/b
A Division Runner upL O’Connor (16) 40 pts
B Division WinnerB Tooth (25)46 pts
B Division Runner upS Grallelis (24)42 pts
Ball Sweep37 nett on c/b
NTP : 9thP Kay
NTP : 18thB Carpenter
Ladies Championships Fugen Constructions,
Handicap winners sponsored by Storage Solutions
13/14 and 20/21 OctoberA-Grade Scratch winnerHeather Davidson352
A-Grade Runner upJulie Hurkett 356
A-Grade Handicap winnerHeather Davidson
B-Grade Scratch winnerColleen Venables 391
B-Grade Runner upRobin Lyell 394
B-Grade Handicap winnerColleen Venables296
Ladies Veterans ChampionshipsRobyn HammondScratch winnerHeather Davidson177
Runner upKerry Stirling 180
Handicap WinnerHeather Davidson143
Runner upKerry Stirling147 c/b
Mens Championships 2018Lachlan Commodities / M Hurst20-10-2018 &
21-10-2018
Final Placings after Rnd 4
A-Grade Scratch WinnerJ Betland297
A-Grade Scratch Runner upS Sallaway301
A-Reserve Scratch WinnerC McMillan 313
B-Grade Scratch WinnerS Uphill334
B-Grade Scratch Runner upK Sanderson341
C-Grade Scratch WinnerA Tucker360
C-Grade Scratch Runner upA Alley376
A-Grade Handicap WinnerC McMillan227
A-Grade Handicap Runner upS Sallaway289
B-Grade Handicap WinnerK Sanderson281
B-Grade Handicap Runner upS Uphill282
C-Grade Handicap WinnerA Tucker280
C-Grade Handicap Runner upR-Up294
Vets Scratch WinnerM Collits317
Vets Handicap WinnerK Sanderson281
Junior Scratch WinnerC McMillan313
Mens Championships 2018 – Daily CompPool Magic20-10-2018 & 21-10-2018 Daily Comp – Day 3
A Division WinnerK Sanderson (16) 69 nett
A Division Runner upN McMillan (12)71 nett
B Division WinnerA Tucker (19) 67 nett
B Division Runner upD Culley (25) 70 nett
Ball Sweep75 nett on c/b
NTP : 9thD Bayley
NTP : 18thA Dukes
Daily Comp – Day 4
A Division WinnerP Nixon (4) 67 nett on c/b
A Division Runner upK Sanderson (15) 67 nett
B Division WinnerC Alley (17) 70 nett on c/b
B Division Runner upA Alley (19) 70 nett
Ball Sweep72 nett
NTP : 9thT Griffiths
NTP : 18thM Collits
Mens Championships Rnd 2Lachlan Commodities / Pool Magic 14-10-2018 59 + 2 PlayersA Division WinnerStephen Uphill (13) 65 nett
A Division Runner upPeter Dawson (4) 68 nett on c/b
B Division WinnerAnthony Alley (20)68 nett on c/b
B Division Runner upPeter Tisdell (26) 68 nett
Ball Sweep72 nett
NTP : 9thL O’Connor
Mens Championships Rnd 1Lachlan Commodities / Pool Magic13-10-2018 69 + 2 PlayersA Division WinnerCam McMillan (9)67 nett
A Division Runner upTerry Griffiths (14) 68 nett on c/b
B Division WinnerClayton Alley (19) 69 nett
B Division Runner upGarry Collits (18)72 nett on c/b
Ball Sweep73 nett on c/b
NTP : 9thD Churchill
NTP : 18thC McMillan
Monthly MedalForbes Concrete6-10-201877 PlayersA-Grade WinnerS Sallaway (4)68 nett
A-Grade Runner upA Dukes (7) 70 nett
B-Grade WinnerS Uphill (14)70 nett
B-Grade Runner upM Watts (19) 72 nett
C-Grade WinnerB Chandler (20) 73 nett
C-Grade Runner upF Hanns (24)75 nett
Ball run down75 nett on c/b
NTP : 9thD Bayley
NTP : 18thS Sallaway
Stableford Medley16-9-201811 PlayersWinnerRon Morris (21) 39 points
Runner upBrett Thomas (17)37 points
Ball run downNil
NTP : 9thStuart French
NTP : 18thBarb Drabsch
4BBB Stableford MedleyCahill’s Footwear15-9-201884 + 2 casualsJoint WinnerGreg Webb / Brian Doyle 49 pts on c/b
Joint Runner upAlf Davies / Laurie O’Connor49 pts on c/b
Ball run down46 points
NTP - Ladies : 9thJ Hurkett
NTP - Men : 9thJim Carpenter
NTP - Ladies : 18thE Coombs
NTP - Men : 18thPhil Duke
Stableford Medley9-9-20186 PlayersWinnerBruce Carpenter (11) 33 points c/b
Runner upNil
Ball run downNil
NTP : 9thBess Shields
NTP : 18thRod Besgrove
Individual StablefordMarg & Ron Hurst8-9-201852 + 1 PlayersA Division WinnerTony Cogswell (14) 42 points
A Division Runner upDoug Churchill (16)39 points
B Division WinnerPeter Tisdell (28) 43 points
B Division Runner upBob Borger (19) 42 points
Ball run down37 points on c/b
NTP : 9thP Pymont
NTP : 18thM Watts
Mens Keno 4BBBLVDGA5-8-2018 46 PlayersHandicap WinnersR Nixon/N Duncan + 8
Handicap Runner upA Dukes/M Spice+ 7 on c/b
Handicap 3rdR Baker/S Grallelis + 7
Scratch WinnerM McGlashan/Z Kelly + 4
Scratch Runner upM Smith/B Smith - 2
NTP : 9thShane Sallaway
NTP : 18thPhil Maher
Monthly MedalBernardis Marketplace4-8-2018 56 PlayersA-Grade WinnerPaul Pymont (12) 70 nett
A-Grade Runner upAndrew Dukes (7) 72 nett
B-Grade WinnerGarry Druett (17) 68 nett
B-Grade Runner upGarry Collits (18) 70 nett
C-Grade WinnerGeoff Drane (27) 70 nett
C-Grade Runner upRod Besgrove (22) 71 nett
Ball run down73 nett on c/b
NTP : 9thBrian Everest
NTP : 18thGraham Newport
Stableford Medley29-7-2018WinnerB. Carpenter42 points on c/b
Runner upA.Dukes42 points
Ball run down35 points
NTP : 9thA. Dukes
NTP : 18thJ. Betland
Kristie Carpenter Perpetual TrophyTerry Griffiths and Veronica Rebellato28-7-201869 PlayersOverall WinnerMark Collits40 points on a C/B
Social winnerGeoff Tilley30 points
Social runner upVeronica Rebellato27 points
Men Div 1 WinnerM. Collits40 points on C/B
Men Div 1 runner upJ. Betland40 points
Men Div 2 WinnerG. Drane40 points
Men Div 2 runner upM. Cartwright38 points on C/B
Ladies WinnerJ. Hubbard40 points
Ladies runner upB. Shields38 points
Ball sweep37 points
NTP - Men : 9thB. Carpenter
NTP - Ladies : 9thJ. Hubbard
NTP - Men : 18thP. Dawson
NTP - Ladies : 18thB. Drabsch
Stableford MultiplierThe Tuesday Golfers21-7-2018
(Saturday)
Winners B.Doyle/G.Webb81 Points
Runner upT.Edols/M.Cartwright80 Points
Ball sweep67 Points
NTP : 9thBrian Doyle
NTP : 18thShane Sallaway
Stableford Medley22-7-2018
(Sunday)
WinnerMichael Wood38 Points on c/b
Runner upWarwick Judge38 Points
NTP : 9thWarwick JudgeHole in One
NTP : 18thMichael Wood
Foursome ChampionshipsS & S Welsh Transport14-7-2018 &
15-7-2018
36 Hole Scratch winnersD.Bayley & P.Dawson153
36 Hole Scratch Runner upA.Dukes & S.Sallaway159
36 Hole Handicap WinnersB.Thomas & A.Tucker140
36 Hole Handicap Runner upD.Bayley & P.Dawson 147
14-7-2018Round 1 : Scratch winnersA.Dukes & S.Sallaway76
Round 1 : Scratch Runner upS.Betland & M.Collits77
Round 1 : Handicap WinnersA.Dukes & S.Sallaway70.5 nett
Round 1 : Handicap Runners UpB.Thomas & A.Tucker71.5 nett
Round 1 : Ball sweep75 nett on c/b
Round 1 : NTP : 9thB. Carpenter
Round 1 : NTP : 18thS. Sallaway
15-7-2018Round 2 : Scratch winnersD.Bayley & P.Dawson75
Round 2 : Scratch Runner upR.Taylor & J.Betland81
Round 2 : Handicap WinnersB.Thomas & A/Tucker68.5 nett
Round 2 : Handicap Runners UpD.Bayley & P.Dawson71 nett
Round 2 : Ball sweep74 nett
Round 2 : NTP : 9thWarwick Judge
Round 2 : NTP : 18thJohn Betland
Monthly MedalWalkers Ag-n-Vet7-7-2018
(Saturday)
A-Grade WinnerSteven Betland74 nett
A-Grade Runner upMark Collits76 nett on c/b
B-Grade WinnerBrian Everest70 nett
B-Grade Runner upBrian Doyle71 nett on c/b
C-Grade WinnerMilton Cartwright71 nett
C-Grade Runner upGeoff Betland73 nett
Ball sweep76 nett c/b
NTP : 9thTerry Griffiths
NTP : 18thTroy Howe
Weekend ResultsCountry Mile Motor Inn16-6-2018
(Saturday)
18 Hole Stroke Event
A-Grade WinnerDaniel Bayley 65 Nett
A-Grade Runner upBarry Shine69 Nett
B-Grade WinnerAnthony Alley71 Nett on a C/B
B-Grade Runner upRichard Smith 71 Nett
NTP : 9thTodd Callaghan
NTP : 18thMartin Woods
Stableford Medley27-5-2018
(Sunday)
WinnerColleen Bratton37 points
Runner upRay Taylor36 points
NTP : 9thJill Cripps
NTP : 18thEthel Coombs
Wilf Hodges Memorial Trophy26-5-2018
(Saturday)
18 Hole Stableford 62 PlayersA Div WinnerRob Webb38 points on c/b
A Div Runner upDoug Churchill38 points
B Div WinnerGeoff Coles42 points
B Div Runner upFrank Hanns40 points
Ball down36 points on c/b
NTP : 9thJames Molloy
NTP : 18thRay Taylor
Sunday Stableford Medley20-5-2018WinnerRon Morris37 points
Runner upBarb Drabsch36 points
NTP : 9thBess Shields
NTP : 18thBarb Drabsch
18 hole StrokeB & C Autos19-5-201864 PlayersA-Grade WinnerNeil McMillan70 nett on c/b
A-Grade Runner upStuart French70 nett
B-Grade WinnerAndrew McDonald67 nett
B-Grade Runner upTom Edols68 nett on c/b
Ball sweep74 nett on c/b
NTP : 9thAdam Borger
NTP : 18thShane Sallaway
Fred Collie Farewell: NTP 3rd Shot
2nd HoleDav Rhodes
6th HoleMard Collits
​7th HoleRichard Nixon
15th HolePeter Dawson
Forbes Pro-Am18-5-201832 PlayersWinners M. Peterson (Bega), J. Onions (Victoria) B. Mawhinney (Young)
Club Players results in conjunction with the Pro-AmLadiesStableford-K Fay-Rice (Parkes)34 on c/b
Ladies Runner UpJ. Fletcher (Forbes)34
A-Grade Men ScratchJ. Carpenter (Forbes)80
A-Grade Men StablefordP. Dawson (Forbes)39 points
A-Grade Men Runner UpD. Lester (Botany)37 points
B-Grade Men ScratchD. Brown (Parkes)84
B-Grade Men StablefordG. Newport (Forbes)36 points
B-Grade Men Runner UpS. French (Forbes) 34 Points on c/b
C-Grade Men ScratchI. Wheeler (Dubbo)90
C-Grade Men StablefordB. Gallagher (Dunedoo) 36 Points 36 on c/b
C-Grace Men Runner upC. Alley (Forbes)36 Points
Forbes Open and NSW Open Qualifier13-5-2018A-Grade Scratch Konrad Ciupek (Victoria GC) 68 Forbes
B-Grade ScratchJohn Finlay (Manly)84
C-Grade ScratchBrett Thomas87
A-Grade Handicap WinnerKonah Millar (Young)Nett 70
A-Grade Handicap Runner upShane Sallaway Nett 72 on c/b
B-Grade Handicap WinnerRob WebbNett 71
B-Grade Handicap Runner upAndrew McDonaldNett 73
C-Grade Handicap WinnerGreg WebbNett 68
C-Grade Handicap Runner UpChris Fealy (W/Wyalong)Nett 76 on c/b
Veteran Handicap WinnerGreg Webb68
Junior Handicap WinnerCameron McMillian75
Visitor Handicap WinnerKonah Millar (Young)70
Ron Barton Memorial Trophy - 4BBB parHighlands Design24-2-201856 PlayersWinnersP.Tisdell, R.Smith11 up
Runner upG.Webb/P.Tilden10 up c/b
Ball sweep8 up onc/b
NTP : 9thD.Bayley
NTP : 18thS.Sallaway
18 Hole StablefordForbes bus lines17-2-201867 PlayersA-Grade WinnerM.Wood42 pts
A-Grade Runner upL.O'Connor40 pts c/b
B-Grade Winner R.Smith44pts
B-Grade Runner upJ.Coutthurst43pts
Ball sweep36 pts c/b
NTP : 9thM.Wood
NTP : 18thB.Borger
18 Hole StablefordTroy Howe Electrical10-2-201861 PlayersA-Grade WinnerP.Maher42 pts
A-Grade Runner upS.Kirkman41 pts
B-Grade WinnerB.Chandler41 pts c/b
B-Grade Runner upT.Edols41 pts
Ball sweep37 pts c/b
NTP : 9thM.Cahill
NTP : 18thB.Chandler
Monthly MedalLinden Byrne3-2-201880 PlayersA-Grade WinnerD.McAuliffe71 nett
A-Grade Runner upD.Mylechrane72 nett
B-Grade WinnerW.Judge70 nett c/b
B-Grade Runner upI.Bown70 nett
C-Grade WinnerJ.Gunn69 nett
C-Grade Runner upA.Callaghan70 nett
Ball sweep73 nett c/b
NTP : 9thD.Mylechrane
NTP : 18thR.Webb
18 Hole Stableford20-1-201865 PlayersA-Grade WinnerT.Morgan41 pts
A-Grade Runner upB.Parker
B-Grade WinnerJ.Coulthurst51 pts
B-Grade Runner upG.Collits43 pts
Ball sweep36 pts
NTP : 9thA.Davies
NTP : 18thS.Flynn
18 Hole StrokeRob Allen Transport13-1-201880 PlayersA-Grade WinnerP.Maher67 nett
A-Grade Runner upL.Grierson71 nett
B-Grade WinnerG.Pymont63 nett
B-Grade Runner upC.Barrett65 nett
Ball sweep73 nett on c/b
NTP : 9thC.Barrett
NTP : 18thD.Mylechrane
Canadian FoursomesPost Office Hotel30-12-201756 Players WinnerBarry Shine/Brian Doyle68 nett
Runner upTed Morgan/Peter Nixon69 nett
Ball sweep70 nett
NTP : 9thD. Culley
NTP : 18thA.Borger
18 Hole StablefordShirley Redfern23-12-201758 PlayersA-Grade WinnerP.Pymont41 pts
A-Grade Runner upD.McAuliffe40 pts
B-Grade WinnerP.Tisdell39 pts
B-Grade Runner upA.Callaghan39 pts c/b
Ball sweep36 pts c/b
NTP : 9thA.Dunford
NTP : 18thT.Griffith
4BBB Hamper DayBernardi's supermarket21-12-201748 PlayersWinnersF.Collie/R.Luyt54 pts
Runners upG.Webb/D.Rhodes53 pts
NTP : 9thC.Alley
NTP : 18thC.McMillan
18 Hole StablefordKenny's Baa Moo Oink16-12-201760 PlayersA-Grade WinnerB.Parker43 pts
A-Grade Runner upS.Sallaway41 pts c/b
B-Grade WinnerG.Webb40 pts c/b
B-Grade Runner upK.Sanderson40 pts c/b
Ball sweep37 pts c/b
NTP : 9thP.Nixon
NTP : 18thS.Sallaway
Monthly MedalCentral West Diesel9-12-201768 PlayersA-Grade WinnerR.Nixon68 nett
A-Grade Runner upB.Shine70 nett
B-Grade WinnerG.Newport68 nett
B-Grade Runner upW.Judge69 nett
C-Grade WinnerB.Chandler73 nett
C-Grade Runner upM.Watts73 nett c/b
Ball sweep73 nett c/b
NTP : 9thR.Webb
NTP : 18thA.Tucker
Deacon Dwyer 4BBBB Stableford Medley25-11-201770 PlayersWinnerP.Maher/ M.Spice50 pts
Runner upA.Drane/ B.Chandler48 pts
Ball sweep
NTP : 9thP.Cowhan
NTP : 18thR.Morris
18 Hole StrokeLoomsys Fish N Fix18-11-201755 PlayersA-Grade WinnerM.Spice68 nett
A-Grade Runner upM.Haley68 nett
B-Grade WinnerC.Alley68 nett
B-Grade Runner upS. McAllister68 nett
Ball sweep72 nett on c/b
NTP : 9thA.Borger
NTP : 18thA.Davies
Medal of MedalistsClayton Alley
Monthly MedalJelbarts Tyrepower4-11-201762 PlayersA-Grade WinnerP.Dawson67 nett
A-Grade Runner upM.Woods70 nett
B-Grade WinnerT.Cogswell69 nett
B-Grade Runner upA.Cogswell71 nett c/b
C-Grade WinnerC.Alley70 nett
C-Grade Runner upB.Squires71 nett
Ball sweep73 nett c/b
NTP : 9thT.Griffiths
NTP : 18thA.Davies
18 Hole StablefordManna Group29-10-201756 PlayersA-Grade WinnerS.Kirkman40 pts
A-Grade Runner upN.Duncan37 pts
B-Grade WinnerG.Newport38 pts
B-Grade Runner upB.Squires37 pts
Ball sweep36 pts
NTP : 9thB.Carpenter
NTP : 18thT.Morgan
2017 Championship ResultsA-Grade Stroke WinnerJ Betland285
A-Grade Stroke Runner upD Bayley296
A-Grade Handicap WinnerD Bayley276
A-Grade Handicap Runner upD Bayley296
A-Grade Reserve Winner T Griffiths347
A-Grade Reserve Runner upD Churchill349 on count back
B-Grade Stroke WinnerR Webb352
B-Grade Stroke Runner upS Kirkman355
B-Grade Handicap WinnerD Rhodes290
B-Grade Handicap Runner upJ Haley298
C-Grade Stroke WinnerR Besgrove382
C-Grade Stroke Runner upC Barrett383
C-Grade Handicap WinnerG Drane292
C-Grade Handicap Runner upA Alley296
Veterans Stroke WinnerM Collits318
Veterans Stroke Runner upT Griffiths347
Veterans Handicap WinnerG Drane292
Veterans Handicap Runner upR Besgrove298
Junior StrokeCam McMillan320
Junior HandicapCam McMillan296
ChampionshipsPool Magic21-10-2017
(Saturday)
3rd round
71 PlayersA-Grade WinnerD.Bayley66 nett
A-Grade Runner upJ.Betland69 nett
B-Grade WinnerD.Rhodes70 nett
B-Grade Runner upM.Browne71 nett
Ball sweep74 nett c/b
NTP : 9thD.Clarke
NTP : 18thM.Haley
22-10-2017
(Sunday)
4th round
51 PlayersA-Grade WinnerD.Churchill71 nett c/b
A-Grade Runner upP.Dawson71 nett
B-Grade WinnerC.Alley71 nett c/b
B-Grade Runner upA.Alley71 nett
Ball sweep74 nett c/b
NTP : 9thN.McMillan
NTP : 18thM.Browne
ChampionshipsPool Magic14-10-2017
(Saturday)
1st round
71 PlayersA-Grade WinnerD.Earl69 nett
A-Grade Runner upK.Sanderson70 nett c/b
B-Grade WinnerG.Drane67 nett
B-Grade Runner upG.Webb70 nett
Ball sweep72 nett
NTP : 9thD.Mylecharane
NTP : 18thJ.Betland
15-10-2017
(Sunday)
2nd round
70 PlayersA-Grade WinnerS.Betland68 c/b
A-Grade Runner upD.Bayley68 nett
B-Grade WinnerF.Donohoe69 nett
B-Grade Runner upR.Besgrove70 nett
Ball sweep74 nett c/b
NTP : 9thJ.Haley
NTP : 18thB.Doyle
Monthly Medal7-10-201767 PlayersA-Grade WinnerA.Davies67 nett
A-Grade Runner upJ.Betland68 nett
B-Grade WinnerJ.Haley69 nett c/b
B-Grade Runner upP.Grayson69 nett
C-Grade WinnerB.Chandler69 nett
C-Grade Runner upR.Besgrove70 nett
Ball sweep73 nett c/b
NTP : 9thS.Kirkman
NTP : 18thB.Everest
Daine Doolan Memorial Day30-9-201764 PlayersWinnerJ.Zannes/D.Rhodes49 pts
Runner upB.Duncan/C.Duncan48 pts
Ball sweep46 pts
NTP : 9thP.Cowhan
NTP : 18thP.Grayson
4 Ball Ambrose MedleyAlbie Callaghan23-9-201767 PlayersWinnerL.O'Connor, T.Sharpe, V.Lane, C.Bratton54 3/4
Runner upJ.Betland, T.West, G.West, A. Hogan55 5/8
Ball sweep571/2
NTP : 9thP. Pymont
NTP : 18thA.Andrews
Monthly MedalMc Feeters Motor Museum9-9-201750 PlayersA-Grade WinnerP.Dawson70 nett c/b
A-Grade Runner upJ.Betland70 nett
B-Grade WinnerM.Spice68 nett
B-Grade Runner upR.Webb69 nett
C-Grade WinnerD.Culley69 nett
C-Grade Runner upG.Drane71 nett
Ball sweep73 nett c/b
NTP : 9thJ.Betland
NTP : 18thJ.Betland
18 Hole StablefordRobbs Jewellery2-9-201756 PlayersA-Grade WinnerB.Doyle45 pts
A-Grade Runner upP.Maher44 pts
B-Grade WinnerB.Chandler 41 pts
B-Grade Runner upA.McDonald39 pts
Ball sweep38 pts
NTP : 9thR.Nixon
NTP : 18thC.Barrett
Sanderson Trophy Day3-9-201732 PlayersWinnersM.Wood, M.Wood Jnr, D.Bayley, B.Carpenter56 3/4
Runners upN. Duncan, C.Duncan, B.Duncan, V.Lane58 7/8
NTP : 9thB.Duncan
NTP : 18thIan Bown
American FoursomesMilton Cartwright26-8-201746 PlayersWinnersP.Pymont and F. Donohoe 65 nett
Runners upT.West and J.Betland66.1 nett
Ball sweep69 nett
NTP : 9thBarry Shine
NTP : 18thPaul Pymont
Stableford MedleyClub19-8-201735 PlayersA-Grade WinnerR.Webb38 pts
A-Grade Runner upA.Borger37 pts c/b
B-Grade WinnerP.Tisdell34 pts
B-Grade Runner upT.Edols33 pts
Ball sweep34 pts on c/b
NTP : 9thPaul Pymont
NTP : 18thPeter Dawson
18 hole Stableford. "Righties V Lefties"Steve Grallelis12-8-201759 Players
(Righties defeated Lefties: 184 - 154.)
A-Grade WinnerPaul Kay38 pts
A-Grade Runner upGraham Newport37 pts c/b
B-Grade WinnerBruce Squires42 pts
B-Grade Runner upG. Webb36 pts c/b
Ball sweep35 c/b
NTP : 9thAlf Davies
NTP : 18thMarty Cahill
Monthly MedalBernardi's marketplace5-8-201750 PlayersA-Grade WinnerM.Collits70 nett
A-Grade Runner upT.Griffiths73 nett
B-Grade WinnerA.Callaghan73 nett
B-Grade Runner upP.Pymont74 nett
C-Grade WinnerG.Webb70 nett
C-Grade Runner upS.McAllister75 nett c/b
Ball sweep76 nett
NTP : 9thS.Betland
NTP : 18thM.Collits
4 ball Stableford MultiplierAce Machining29-7-201760 PlayersWinnersR.Taylor/B.Carpenter81 points
Runners upA.McDonald/T.Cogswell71 points
Ball sweep62 on c/b
NTP : 9thP.Dawson
NTP : 18thP.Maher
12 holes at Forbes27-7-201725 Players​WinnerDale Strait28 pts
Runner upJohn O'Shannessy27 pts on c/b
Ball sweep21 pts
Mick Miller ShieldParkes 146 Forbes 148
18 hole StrokeComplete Plumbing22-7-201760 PlayersA-Grade WinnerB.Carpenter65 nett
A-Grade Runner upN.Duncan68 nett
B-Grade WinnerA.Tucker67 nett
B-Grade Runner upB.Squires69 nett
Ball sweep72 nett on c/b
NTP : 9thB.Chandler Hole in one
NTP : 18thP.Barnes
Foursome ChampionshipsS&S WELSH Transport15-7-2017 &
16-7-2017
36 hole scratch WinnersP.Dawson & D.Bayley149
36 hole scratch Runners UpS.Bteland & M.Collits153
36 hole handicap WinnersD.Culley & L.Byrne140 nett on c/b
36 hole handicap Runners UpP.Dawson & D.Bayley140 nett
Monthly MedalWalkers Ag-n-Vet8-7-201769 Players A-Grade WinnerR.Nixon72 nett
A-Grade Runner upB.Shine73 c/b
B-Grade WinnerM.Langfield72 nett
B-Grade Runner upA.Borger74 c/b
C-Grade WinnerD.Culley73 nett
C-Grade Runner upD.Ridley74 nett
Ball sweep77 nett on count back
NTP : 9thP.Tilden
NTP : 18thS.Sallaway (Hole in one)
18 Hole StrokeForbes TV and Video Repairs1-7-201735 PlayersA-Grade WinnerS.Sallaway72 nett
A-Grade Runner upD.Earl73 c/b
B-Grade WinnerMilton Cartwright76 nett c/b
B-Grade Runner upD.Ridley76 c/b
Ball sweep75 nett on c/b
NTP : 9thA.Callaghan
NTP : 18thJ.Betland
4BBB Stroke ChampionshipJohn Davis Motors24-6-201756 PlayersScratch winnersSteve Betland/Tim West68 nett c/b
Scratch Runner upTodd Callaghan/ Peter Dawson68 nett
Handicap winnersPaul Kay/ Paul Pymont62
Handicap Runners upLinden Byrne/ Barry Parker63 c/b
Ball sweep65 nett
NTP : 9thTim West
NTP : 18thSteve Betland
18 Hole StrokeCountry Mile Motor Inn17-6-201751 PlayersA-Grade WinnerA.Cogswell67 nett
A-Grade Runner upC.McMillan71 nett c/b
B-Grade WinnerMilton Cartwright70 nett
B-Grade Runner upR.Borger72 nett c/b
Ball sweep73 nett on c/b
NTP : 9thP.Dawson
NTP : 18thF.Collie
Can-Assist Charity 4 person Ambrose10-6-2017Scratch winnersAndrew Dukes, Mike Spice, Michael Browne and Marty Cahill65
Handicap winnersMitch Roylance, Jono Roylance, Michael Little and Andrew Quirk51&1/2 nett
Handicap Runners upSerey Griffitths, Veronica Rebellato, Jenny Fletcher and Jimmy Carprenter55&1/4 nett
Monthly medalWayne Jones Auto Repairs3-6-201759 PlayersA-Grade WinnerTim West74 nett
A-Grade Runner upMark Collits75 nett
B-Grade WinnerMax Haley69 nett
B-Grade Runner upDavid Earl74 nett c/b
C-Grade WinnerBrett Slack- Smith70 nett
C-Grade Runner upGeoff Drane73 nett
Ball sweep76 nett on count back
NTP : 9thP.Dawson
NTP : 18thB. Chandler
12 Holes at Forbes1-6-201726 PlayersWinnerR.Bell26 pts
Runner upJ.Whatmore25 pts c/b
EncouragementL.Roberts
Ball sweep23 pts
Mick Miller Shield Parkes141 Forbes 138
​Next week12 holes at Parkes
Cheatin30-5-2017
(Tuesday)
15 PlayersWinnerGeoffrey Drane34 pts
18 Hole Stableford - Wilf Hodges Memorial Trophy27-5-2017 69 PlayersA-Grade WinnerPaul Kay42 pts
A-Grade Runner upTim West39 pts on c/b
B-Grade WinnerMilton Cartwright39 pts
B-Grade Runner upGus Coles37 pts
Ball sweep35 pts c/b
NTP : 9th P.Dawson
NTP : 18thD.Churchill
18 Hole Stableford Medley28-5-2017
(Sunday)
WinnerE.Coombes34 pts c/b
Runner upB.Carpenter34 pts
NTP : 9thS.Kirkman
NTP : 18thR.Taylor
Cheatin23-5-2017WinnerFrank Donohoe31 pts on c/b
3 Person AmbroseB&C Autos20-5-201742 PlayersWinnersG.Drane, A.Drane and J.Betland57.17 nett
Runners upD.Bayley, P.Dawson and T.Sharpe59.17 nett
Ball sweeep60 5/6
NTP : 9thA.Hogan
NTP : 18thPeter Dawson
Weekend results14-5-2017
(Sunday)
114 PlayersA-Grade ScratchJohn Betland70
B-Grade ScratchPeter Cowhan82
C-Grade ScratchRon Morris96
A-Grade Handicap WinnerDaniel Bayley69
A-Grade Handicap Runner upHayden Gulliver70
B-Grade Handicap WinnerWill Hurley72 on c/b
B-Grade Handicap Runner upTony Cogswell72 on c/b
C-Grade Handicap WinnerAnthony Alley74
C-Grade Handicap Runner upPeter Tisdell76 on c/b
Veteran Handicap WinnerMark Collits71
Junior Handicap WinnerCameron McMillan73
Visitor Handicap WinnerJosh Gadd (Concord)73
NTP : 1st M.McGlashan
NTP : 3rdH.Gulliver (A grade)
NTP : 3rdA. McDonald (B grade)
NTP : 18th J. Haley
Longest drives 17th : A GradeJ.Shields (Young)
Longest drives 17th : B GradeM Haley
Longest drives 17th : C GradeA Tucker
4BBBForbes Livestock and Agency13-5-2017
(Saturday)
74 PlayersNett scores : WinnerTed Morgan and Ralph Baker46 pts on c/b
Nett scores : Runner upMark Collits and Daniel Bayley46 pts
Scratch Winner Scott Allsopp and Joel Wheatley42 scr
Scratch Runner upMark Collits and Daniel Bayley40 scr
Ball sweep41 c/b
NTP : 9thJohn Finlay
NTP : 18thHayden Gulliver
Cheatin9-5-2017
(Tuesday)
WinnerGarry Pymont32 pts
Monthly MedalLuke Hurford Painting6-5-201770 PlayersA-Grade WinnerD.McAuliffe70 nett
A-Grade Runner upT.West72 nett c/b
B-Grade WinnerW.Judge69 nett
B-Grade Runner upP.Kay70 nett
C-Grade WinnerD.Ridley70 nett
C-Grade Runner upJ.Ridley73 nett
Ball sweep73 nett on count back
NTP : 9thMark Collits
NTP : 18thSteve Betland
Cheatin - 12 Holes Stableford2-5-201712 Players​WinnerGeoff Coles35 points
Runner UpGarry Pymont34 points
18 Hole Stroke Patricks29-4-201770 PlayersA-Grade WinnerMax Haley67 nett on c/b
A-Grade Runner upMarty Cahill67 nett on c/b
B-Grade WinnerStephen Bate 64 nett
B-Grade Runner upSteve Grallelis69 nett on c/b
Ball sweepTBD
NTP : 9thShane Sallaway
NTP : 18thDenis Culley
12 Holes at Parkes27-4-201725 Players​WinnerR.Hamilton26 pts
Runner upL.Wakefield25 pts
EncouragementB.Lam
Ball sweep21 pts
Mick Miller ShieldParkes 144 Forbes 117
4BBB Medley StablefordHawke family22-4-2017​WinnersRod Besgrove and Barb Drabsch47 pts C/B
Runners upLee Grierson and Craig Simmons47 pts
Ball sweep44 pts on c/b
NTP : 9thBruce Chandler
NTP : 18thBruce Chandler
Stableford - Weekend Results15-4-201752 PlayersA-Grade WinnerRobert Webb43 pts
A-Grade Runner upRay Taylor 42 pts
B-Grade WinnerPaul Kay36 pts
B-Grade Runner upTroy Howe35 pts
Ball sweep36 pts c/b
NTP : 9thK.Herbert
NTP : 18thB.Parker
12 Holes at Forbes13-4-2017WinnerPeter Barnes29 pts on c/b
Runner upJ.Malloy29 pts
EncouragementL.Roberts
NTP : A-Grade 12thA.Davies
NTP : A-Grade 18thG.Coles
NTP : B-Grade 12thJohn Pearce
NTP : B-Grade 18thm.Cartwright
Ball sweep24
Miller Shield Forbes 163 , Parkes 146
Monthly MedalTerry Bros Carpets8-4-201749 PlayersA-Grade WinnerTim West68 nett
A-Grade Runner upAndrew Grierson70 nett
B-Grade WinnerNeil Duncan71 nett
B-Grade Runner upMichael Spice74 nett
C-Grade WinnerRoss Williams68 nett
C-Grade Runner upSteve Grallelis72 nett
Ball sweep74 nett on count back
NTP : 9thR.Nixon
NTP : 18thB Parker
Ladies Stroke eventAchesons home timber and hardware8-4-201713 PlayersWinner Div 1Jenny Fletcher
Winner Div 2Fran Smith
Winner Div 3Sarah Black
PuttingSally Crosby
NTP : 9thB.Drabsch
NTP : 18thR.Lyall
StablefordEverest Auto Repairs1-4-2017A-Grade WinnerA.McDonald44 pts
A-Grade Runner upNeil McMillan42 pts
B-Grade WinnerPeter Tisdell41 pts c/b
B-Grade Runner upGeoff Coles41 pts
Ball sweep35 pts c/b
NTP : 9thB.Everest
NTP : 18thS.Sallaway
Ladies StablefordRon Kenny Meats1-4-2017WinnerJ.Hodge37 pts
Runner upE.Coombs36 pts
Ball sweep36 pts
NTP : 9thJill Cripps
NTP : 18thD.Squires
12 Holes at Forbes30-3-2017WinnerP.Barnes28 pts
Runner upG.Collits27 pts
EncouragementJ.Smith
NTP : A-Grade 12thD. Stait
NTP : A-Grade 18thK.Sanderson
NTP : B-Grade 12thNil
NTP : B-Grade 18thP.Unwin
Ball sweepTBA
Miller ShieldForbes 17, Parkes 11
3BBB par eventV.Lane, M.Hurst, D.Squires29-3-2017WinnersD.Squires,J.Woods and J.HurkettPlus 10
Runners upD.Dingwall, T.Armitage and S.CrosbyPlus 9
NTPA.Read/J.Hodge
Cheatin28-3-2017
(Tuesday)
14 Players WinnerTBA
4BBB Par EventC&D floor coverings18-3-201748 PlayersWinnersDennis Culley/Barry Parker8 up
Runners upLinden Byrne/ Frank Hanns7up on c/b
Ball sweep6 under on c/b
NTP : 9thA. Callaghan
NTP : 18thF.Donohoe
18 Holes at Forbes16-3-2017A-Grade WinnerA.Davies40 pts c/b
A-Grade Runner upJ. Haley40 pts
B-Grade WinnerD. Smith41 pts
B-Grade Runner upG. Willson40 pts
EncouragementR.Glover
Ball sweep33 pts
NTP : A-Grade 9thA. Davies
NTP : A-Grade 18thR.Nixon
NTP : B-Grade 9thJ.Pearce
NTP : B-Grade 18thB.Toole
Miller ShieldForbes 119, Cowra 114, Parkes 109, Condobolin 108, Grenfell 108, W/Wyalong 95
Ladies 18 hole StrokeVan on the Park15-3-2017Div 1 WinnerKerry Stirling74
Div 2 WinnerColleen Venables70 c/b
Ball sweepJill Cripps, K, Stirling, J.Smith, C.Venables
NTP : 9thJulie Hurkett
NTP : 18thColleen Venables
Ladies Monthly Medals15-3-2017Div 1 WinnerK.Stirling
Div 2 WinnerC.Venables
Div 3 WinnerR.Toole
PuttingB.Drabsch 29 putts
Cheatin14-3-2017
(Tuesday)
13 PlayersWinnerBarry Toole28 pts
Runner upMilton Cartwright27 pts on c/b
StablefordBWR Accountants11-3-2017A-Grade WinnerA.Borger42 pts
A-Grade Runner upB.Everest39 pts
B-Grade WinnerB.Tooth42 pts
B-Grade Runner upG.Drane 38 pts
Ball sweep35 pts c/b
NTP : 9thA.Callaghan
NTP : 18thT.Callaghan
Ladies StablefordSue Shine11-3-2017WinnerJill Cripps31 pts
NTPJill Cripps
12 Holes at Forbes9-3-201731 PlayersWinnerJohn Smith27 pts
Runner upLinden Byrne25 on c/b
EncouragementR.Hines
Ball sweep22 pts
NTP : A-Grade 9thA.Davies
NTP : A-Grade 18thA.Davies
NTP : B-Grade 9thLaurie Wakefield
NTP : B-Grade 18thGarry Collits
Mick Miller shieldForbes 147, Parkes 134
Ladies 18 hole StablefordFleur Wells and Jill Morgan8-3-2017Div 1 WinnerHeather Davidson38 pts
Div 1 Runner upJulie Hurkett33 pts
Div 2 WinnerJean Judge34 pts
Div 2 Runner upColleen Venables33 pts
Ball sweep32 on c/b
NTP : 9thKerry Stirling
NTP : 18thJill Morgan
Cheatin7-3-2017
(Tuesday)
15 PlayersWinnerBarry Parker30pts
Runner upGeoff Coles27pts
Monthly MedalMichael Robinson and Co Real Estate4-3-201762 PlayersA-Grade WinnerPhil Maher70 nett
A-Grade Runner upPeter Dawson71 nett
B-Grade WinnerJames Malloy70 nett c/b
B-Grade Runner upFred Collie 70 nett
C-Grade WinnerRoss Williams67nett
C-Grade Runner upRon Morris68 nett
Ball sweep73 nett on count back
NTP : 9thT. Callaghan
NTP : 18thP.Kay
Ladies Stroke eventBowns Sportspower4-3-20171st Round golf NSW medal
WinnerSally Crosby73
Runner upRobin Lyell 74 c/b
NTP : 9thD.Tilley
Ladies 18 Hole StablefordBlush Organic Beauty1-3-201719 PlayersWinnerMarie Reid39 pts
Runner upRobyn Lyell37 pts
Ball sweep34 pts
NTP : 9thHeather Davidson
4BBB Par EventHighland design25-2-201750 PlayersWinnersPeter Barnes/Doug Churchill 11 Under
Runners upLaurie O'Connor/Phil Duke9 Under
Ball sweep6 under on c/b
NTP : 9thP.Grayson
NTP : 18thG.Drane
Veterans at Forbes
(12 holes at Forbes)
23-2-201730 PlayersWinnerAlf Davies29 pts
Runner upTed Morgan25 pts on c/b
EncouragementR.Klein
Ball sweep21 pts
NTP : 9thA.Davies
NTP : 18thR.Hamilton
Mick Miller shieldForbes
Cheatin21-2-2017
(Tuesday)
WinnerVince Aitken36 pts
​Runner UpGarry Collits32 pts
Par 3 Championships 18-2-2017A-Grade Men Handicap WinnerB.Carpenter50 nett
A-Grade Men Handicap Runner upD.Bayley52.75 nett
A-Grade Men ScratchP.Nixon60
B-Grade Handicap WinnerA.McDonald47 nett
B-Grade Handicap Runner upF. Donohoe52 nett
B-Grade Scratch R.Borger 66 c/b
C-Grade Handicap WinnerB. Slack-Smith48.75 nett
C-Grade Handicap Runner upS. Grallelis49 nett
C-Grade Scratch M.Cartwright70 c/b
Ladies Handicap winnerE.Coombs47.25 nett
Ladies Handicap Runner upR.Lyell48.25 nett
Ladies ScratchJ.Hurkett63
NTP – Men : 9thS.Grallelis
NTP – Men : 18thA.Borger
NTP – Ladies : 9thB.Drabsch
NTP – Ladies : 18thB.Shields
Veterans at Condobolin
(18 Holes Stableford.)
16-2-201751 Players from Condobolin, Forbes, Parkes,W/Wyalong, Grenfell and CowraA-Grade WinnerG.Moncrieff40 pts
A-Grade Runner upT.Morgan39 pts on c/b
B-Grade WinnerA. Bratton38 pts on c/b
B-Grade Runner upM.Cartwright38pts
NTP : 3rdI.Phipps
NTP : 6thG.Coles
NTP : 9thF.Hanns
NTP : 17thP. Mawhinney
EncouragementM. Lynch/ B.Tickle
Cheatin14-2-2017
(Tuesday)
14 PlayersWinnerGeoff Coles32 pts
Runner upNeil Herbert31 pts
Saturday Individual StablefordTroy Howe Electrical11-2-2017A-Grade WinnerMax Haley40 pts
A-Grade Runner upBarry Parker 38 pts
B-Grade WinnerBruce Chandler36 pts
B-Grade Runner upFrank Donohoe35 pts
Ball sweep35 pts on count back
NTP : 9thDenis Culley
NTP : 18thJeff Haley
Veterans Forbes/Parkes9-2-201727 PlayersWinnerRodney Luyt 26 pts on count back
Runner upGarry Collits
EncouragementDavid Williams
Next week18 holes at Condobolin
Cheatin7-2-2017
(Tuesday)
14 PlayersWinnerMilton Cartwright30 points on count back
Runner upBarry Parker30 points
Monthly MedalEgans Building supplies4-2-2017A-Grade WinnerPeter Dawson65 nett
A-Grade Runner upDaniel Bayley67 nett
B-Grade WinnerTed Morgan 68 nett
B-Grade Runner upJeff Haley70 nett on count back
C-Grade WinnerGarry Pymont 68 nett
C-Grade Runner upBruce Chandler71 nett on count back
Ball sweep72 nett on count back
NTP : 9thSteve Betland
NTP : 18thGraham Newport
Ball sweep6 under on c/b
NTP : 9thP.Grayson
NTP : 18thG.Drane
Veterans at Forbes
(12 holes at Forbes)
23-2-201730 PlayersWinnerAlf Davies29 pts
Runner upTed Morgan25 pts on c/b
EncouragementR.Klein
A Div Runner UpBall sweep21 pts
NTP : 9thA.Davies
NTP : 18thR.Hamilton
Mick Miller shieldForbes
Cheatin21-2-2017
(Tuesday)
WinnerVince Aitken36 pts
​Runner UpGarry Collits32 pts
Par 3 Championships 18-2-2017A-Grade Men Handicap WinnerB.Carpenter50 nett
A-Grade Men Handicap Runner upD.Bayley52.75 nett
A-Grade Men ScratchP.Nixon60
B-Grade Handicap WinnerA.McDonald47 nett
B-Grade Handicap Runner upF. Donohoe52 nett
B-Grade Scratch R.Borger 66 c/b
C-Grade Handicap WinnerB. Slack-Smith48.75 nett
C-Grade Handicap Runner upS. Grallelis49 nett
C-Grade Scratch M.Cartwright70 c/b
Ladies Handicap winnerE.Coombs47.25 nett
Ladies Handicap Runner upR.Lyell48.25 nett
Ladies ScratchJ.Hurkett63
NTP – Men : 9thS.Grallelis
NTP – Men : 18thA.Borger
NTP – Ladies : 9thB.Drabsch
NTP – Ladies : 18thB.Shields
Veterans at Condobolin
(18 Holes Stableford.)
16-2-201751 Players from Condobolin, Forbes, Parkes,W/Wyalong, Grenfell and CowraA-Grade WinnerG.Moncrieff40 pts
A-Grade Runner upT.Morgan39 pts on c/b
B-Grade WinnerA. Bratton38 pts on c/b
B-Grade Runner upM.Cartwright38pts
NTP : 3rdI.Phipps
NTP : 6thG.Coles
NTP : 9thF.Hanns
NTP : 17thP. Mawhinney
EncouragementM. Lynch/ B.Tickle
Cheatin14-2-2017
(Tuesday)
14 PlayersWinnerGeoff Coles32 pts
Runner upNeil Herbert31 pts
Saturday Individual StablefordTroy Howe Electrical11-2-2017A-Grade WinnerMax Haley40 pts
A-Grade Runner upBarry Parker 38 pts
B-Grade WinnerBruce Chandler36 pts
B-Grade Runner upFrank Donohoe35 pts
Ball sweep35 pts on count back
NTP : 9thDenis Culley
NTP : 18thJeff Haley
Veterans Forbes/Parkes9-2-201727 PlayersWinnerRodney Luyt 26 pts on count back
Runner upGarry Collits
EncouragementDavid Williams
Next week18 holes at Condobolin
Cheatin7-2-2017
(Tuesday)
14 PlayersWinnerMilton Cartwright30 points on count back
Runner upBarry Parker30 points
Monthly MedalEgans Building supplies4-2-2017A-Grade WinnerPeter Dawson65 nett
A-Grade Runner upDaniel Bayley67 nett
B-Grade WinnerTed Morgan 68 nett
B-Grade Runner upJeff Haley70 nett on count back
C-Grade WinnerGarry Pymont 68 nett
C-Grade Runner upBruce Chandler71 nett on count back
Ball sweep72 nett on count back
NTP : 9thSteve Betland
NTP : 18thGraham Newport

FGA Newsletters

Golf Notes & Other details

Weekly Reports here